Terenska nastava

Autor: Zdenka Hrvoić, 24. 10. 2022.

Mandušića kula

Mali povjesničari bili su na terenskoj nastavi u Katunima.
Realizirali su prvu etapu projekta "Mandušića kula".

Zajedno s njima obišli smo područje oko kule, kamene zidove, prilaznu cestu i građevinu do nje. Poseban dojam na sve ostavio je ulazak i boravak u kuli. Dobro očuvani, stotina godina star ključ, otvorio nam je njezina vrata. Okruženi debelim, neprobojnim kamenim zidovima uz stručno vodstvo učiteljice povijesti Marije Ursić i arhitektice Maje Zelić dobili smo odgovore na pitanja o gradnji kule i njezinoj ulozi u vrijeme turskih osvajanja.

Posjetom Mandušića kuli Mali povjesničari otključali su vrata još neispričane priče. Traganje za njom nastavit će u suradnji s drugim grupama učenika i njihovim učiteljima. Pozivamo Vas da na njoj radite i u njoj živite zajedno s nama.

Općina Šestanovac uskoro započinje rekonstrukciju i njezinu obnovu. Drago nam je što će dio naše povijesti ponovo oživjeti, baš tu, pred školskim vratima.
                                                 🗝
Zahvaljujemo svima koji nam pomažu da istražujemo, otkrivamo i pričamo. Zahvaljujemo načelniku i djelatnicima Općine Šestanovac koji su nam ukazali na nju i osigurali dodatno stručno vodstvo. Zahvaljujemo Maji Zelić, arhitektici koja nam je u kuli i oko nje pokazala i objasnila kada, kako, gdje, te čemu što služi. Zahvaljujemo roditeljima koji su nas podržali i "dali nam vjetar u leđa".
Hvala gospodinu Maduniću koji nam je osigurao prijevoz, našem domaru Tadi koji nam je otključao kulu i našoj računovotkinji Danici koja nam je na kraju obilaska podijelila mandarine za okrepu.

« Travanj 2024 »