Radionica "Održavanje života"

Autor: Zdenka Hrvoić, 9. 12. 2022.

U srijedu, 7.12.2022 kao završnu dio  obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15.11-15.12.) u suradnji s Crvenim križem Omiš, u školi je organizirano predavanje i radionica Održavanje života  s  ciljem osposobljavanja učenika za pružanje prve pomoći u slučaju gubitka svijesti i/ili zatajenja rada srca.

U nastavku pročitajte više.

Predavanje i radionicu je predvodio dr. med. Donald Okmažić.

Na radionici su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda u pratnji učiteljice iz prirode, biologije i kemije, Ružice Radovčić i psihologinje Ivke Marušić.

Kroz radionički rad učenike se osposobljavalo

• kako pristupiti osobi ukoliko izgubi svijest (provjeriti je li prostor siguran za pristup),
  • kako provjeriti je li osoba uistinu pri svijesti (protresti je i dozivati),
  • kako postupiti ukoliko se osoba već budi (podići noge da bi se povećala količina krvi koja dolazi do mozga),
  • kako provjeriti je li osoba diše (postaviti uho kod usta onesviještene osobe i gledati prema prsnom košu te u 5-10 sekundi provjeriti je li vide da se pluća odižu i je li osjećaju dah na obrazu)
  • kako osobu postaviti u pravilan bočni položaj te
  • kako započeti reanimaciju i pravilo primjenjivati kompresije i udisaje ukoliko se ustanovi da osoba ne diše i nema otkucaje srca (30:2 – 30 kompresija, 2 udaha zraka kroz usta onesviještene osobe).

Nekoliko učenika se odvažilo sudjelovati i pokušati primijeniti naučeno na lutci.

Na kraju radionice, učenici su izražavali pozitivna iskustva s radionice i želju za nastavkom suradnje, stjecanjem više znanja i praktičnih aktivnosti o pružanju prve pomoći.

Crveni križ Omiš je na kraju poklonio školi torbu prve pomoći i pet priručnika Pružanje prve pomoći.

« Travanj 2024 »