EUROPSKA GODINA ČITANJA NAGLAS

Autor: Ante Nejašmić, 26. 9. 2013.

U povodu Europske godine čitanja naglas, koju je proglasila Europska organizacija za promicanje čitanja EU READ, pokrenuta je nacionalna kampanja "Čitaj mi!" s ciljem isticanja važnosti čitanja naglas u razvijanju čitalačkih navika i vještina među djecom.

Kampanju zajedno organiziraju Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i UNICEF Hrvatska pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih.
Hrvatska istraživanja pokazuju da se djeci u obiteljima nedovoljno čita te da roditelji čitanje nisu prepoznali kao jedan od čimbenika koji pozitivno utječe na pravilan razvoj djeteta kao osobe i kao budućeg ljubitelja knjiga. Stoga je potrebno u obiteljima razvijati svijest o važnosti čitanja od najranije dobi. Kampanja "Čitaj mi!" naglašava da s čitanjem naglas valja započeti od rođenja djeteta.

U sklopu kampanje "Čitaj mi!" pokrenuta je internetska stranica www.citajmi.info. Preporučujemo ju jer sadržava informacije o tome zašto je važno djeci čitati naglas, kako im i kada čitati, što je kvalitetna slikovnica i kako se ona mijenja s djetetovim odrastanjem.

OBILJEŽAVANJE EUROPSKE GODINE ČITANJA NAGLAS U NAŠOJ ŠKOLI

U povodu obilježavanje Europske godine čitanja naglas i Mjeseca hrvatske knjige provodit će se različite aktivnosti u školskoj knjižnici. Učenici nižih razreda natjecat će se u čitanju naglas. Za sve učenike organizirat će se kvizovi znanja iz školske lektire i glasno čitanje ulomaka književno – umjetničkih tekstova, a izrađivat će se i tematski plakati.

Pripremila: Marina Rubić

« Travanj 2024 »