DANI KRUHA

Šušti lišće, miriše kruv s komina, a

Vitar nosi miris cilin selon.

Dica skupljaju kestene i žireve, sritna su, ladnoća in ne smeta.

Baba sidi isprid komina i pazi na kruv, a eno dida u vrtlu, nosi teški sić.

Pun je jabuka.

Već se smrkava i dica idu kućama.

Baba i did su u kući.

Gori vatra u špakeru.

Baba riže kruv, a duid kapulu i pancetu. Na stolu su i jabuke i bukara s vinon.

Zovu unuka da uđe. Side za stolon. Mole.

Zahvaljuju Bogu za ono što imaju.

Blaguju, sritni su i pričaju.

Dani su kruva, dani zahvale za plodove zemlje.

RENATA TROGRLIĆ

VUKOVAR

Vodotoranj stoji

nikad nije pao

dok mu je svaki domoljub

svoj život dao

Dunav teče

i mnoge tajne nisu otkrivene

stići će ih Božja pravda

i naplatit će se sve suze prolivene

Plakala je sa sinom svojim mati

svaki dan sekunde broji

čekala je da joj se sin vrati

jer nada uvijek postoji

Vukovar je porušen bio

ali predao se nikad nije

grad-heroj koji  prošlost ima

budućnost novu snije

Claudia Milinović

LIDRANO

Zlatne niti Slavonije (reportaža)

Zimski praznici su pravo vrijeme za odlazak na putovanje. Primjerice u Slavoniju. To je i pravi razlog zbog kojeg ovo pišem. Prilikom putovanja u Slavoniju postavila sam pitanje: Kakve to zlatne ljepote krije moja domovina? Kad jednom vidite te ljepote za koje niste ni zamišljali da su tako čudesne znat ćete odgovor na ovo pitanje. To ne mogu opisati jednom riječi pa je najbolje da vam ukratko ispričam kako sam ja to doživjela.

Slavonija je prostor Hrvatske na sjeveroistoku. Prostor nizina,ljute hrane i nevjerojatnih ljudi.To nije samo područje nizina,već i brda.Brda su većinom nevidljiva od tolikih vinograda koja se sjaje na suncu pokazujući svijetu svoje grozdove grožđa.Kada se popnete na takvo brdo,nećete tako lako zaboraviti prekrasnu sliku koju ste vidjeli.Na nizinama se svašta uzgaja,a najpoznatija je, dakako, ledena berba.Da bi se ta berba i dogodila,sedam dana,uzastopno,temperature moraju biti negdje oko -5.Po hrani su Slavonci također poznati.Pikantna ljuta hrana njima itekako odgovara.Još boljom je čini činjenica da je sve domaće,a mogu vam reći i ukusno.Kod koga god smo u Slavoniji došli u goste na stol bi nam izvadili najbolje proizvode koje su izradile njihove vrijedne ruke.Tu bi bilo sira,kulena,kulenoveseke,čvaraka,vina soka i rakije.Nema čega nije bilo,ali dosta o hrani i piću treba spomenuti i kulturne znamenitosti kao što je Đakovačka katedrala koja je sigurno najpoznatija.Ta velika katedrala koja čini jedan dio đakovačkog korza uljepšava Đakovo i njegovu okolicu.Iz Slavonije se ne može otići bez da se posjeti Vukovar, grad u kojem i nakon 27 godina odjekuje molitva.Neki će reći da je Vukovar grad u kojem vlada vječna tuga,što je jednim dijelom istina,ali ljudi su morali nastaviti živjeti. Vukovar je sada obnovljen i predivan grad za život.

Ono što je najvažnije spomenuti su ljudi koji su najbolji,najdarežljiviji i najnesebičniji ljudi koje sam upoznala.Uvijek će vam pomoći,a neće ništa tražiti zauzvrat.Svima koji su u mogućnosti predlažem da odu u Slavoniju i vide što ona skriva.Tako sam se s Biokova, moje zavičajne planine, spustila u prostrane slavonske nizine.

SLAVONIJA 12345, 6.razred

« Prosinac 2021 »