> Knjižnica

ŠKOLSKA KNJIŽNICA

Školska knjižnica informacijsko je, medijsko i komunikacijsko središte škole. Namijenjena je učenicima i učiteljima za potrebe redovite nastave i potpora je svim nastavnim i izvannastavnim aktivnostima, mjesto okupljanja i provođenja izvannastavnog i slobodnog  vremena.

Djelatnost školskog knjižničara obuhvaća odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu te kulturnu i javnu djelatnost.

Suvremena djelatnost knjižnice usmjerena je na informacijsku pismenost i poticanje čitanja što omogućuje učenicima samostalni projektno-istraživački rad , potiče ih na stvaralačko i kritičko mišljenje pri pronalaženju, selektiranju, vrednovanju i primjeni informacija.

Timskim radom školskog knjižničara i učitelja omogućuje se međupredmetno povezivanje nastavnih sadržaja što podrazumijeva sljedeće:

·         Sudjelovanje u zajedničkom planiranju tema

·         Realizaciju nastavnog sata sa zadanom temom

·         Izradbu referata ili uradaka na zadanu temu

·         Provođenje projekata

·         Organiziranje predavanja i radionica za učenike, učitelje, stručne suradnike i roditelje

·         Prezentacije projekata

Način realizacije navedenog mogu biti u obliku radionica, nastavnog dana u školskoj knjižnici, književnih susreta, izložaba, obilježavanje obljetnica i važnijih datuma tijekom školske godine

Osnovna je zadaća škole i knjižnice poticati potrebu za pisanim izvorima i ostalim vrstama knjižnične građe, razvijati čitalačke i informacijske vještine i navike koje su preduvjet za učinkovito pronalaženje informacija.

Neposredni odgojno-obrazovni rad s učenicima u školskoj knjižnici strukturiran je po razredima  i sadržajima te zadaćama odgojno-obrazovnog rada.

« Listopad 2017 »