> Knjižnica

Hrvatski u školi

Autor: Marina Rubić, 12. 5. 2020. 00:58

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Posjeti portal Hrvatski u školi Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Ovaj portal namijenjen je učenicima osnovnih i srednjih škola, učiteljima razredne nastave, nastavnicima, profesorima i roditeljima, a i svima koje zanima poučavanje hrvatskoga jezika u školi.

Medijska pismenost u doba koronavirusa

Autor: Marina Rubić, 5. 5. 2020. 23:41

Sa stranica medijske pismenosti preuzeli smo infografiku koja nas savjetuje kako se snalaziti u medijskom prostoru u kriznim vremenima te kako biti kritičan prema informacijama koje nam stižu sa svih strana.

infografika-medijska pismenost

U Noći knjige

Autor: Marina Rubić, 29. 4. 2020. 23:42

U povodu Noći knjige učenici su na satu Hrvatskoga jezika dobili zadatak složiti stih ili kratku priču koja sadrži naslove knjiga iz kućne knjižnice učenika. Prikazat ćemo jedan vrlo maštovit rad.

Prepoznaj lažnu vijest!

Autor: Marina Rubić, 27. 4. 2020. 23:10

Međunarodna federacija knjižničarskih društava i ustanova – IFLA, u svrhu promoviranja medijske i informacijske pismenosti, izradila je infografiku s osam jednostavnih koraka za provjeru vjerodostojnosti bilo koje vijesti.

Slikovnica o medijima

Autor: Marina Rubić, 27. 4. 2020. 22:39

Prva hrvatska slikovnica o medijskoj pismenosti za najmlađe

Prepoznajmo razlike između svijeta medija i stvarnog svijeta čitajući Slikovnicu o medijima.

Slikovnica je izdana u povodu 1. Dana medijske pismenosti i namijenjena je mlađim školarcima. Čitajmo i istražujmo!

Provjeri zeleno znanje!

Autor: Marina Rubić, 24. 4. 2020. 00:17

Gradska knjižnica Rijeka pripremila je jedan eko kviz kojim možete provjeriti vlastito znanje o ekologiji-

Eko kviz GK Rijeka

Autor: Marina Rubić, 24. 4. 2020. 00:02

Nešto zaista zanimljivo, zabavno i poučno, za djecu, roditelje, odgojno - obrazovne djelatnike.

Brickzine

Nova akropola

Zagreb film poklanja

Autor: Marina Rubić, 21. 4. 2020. 23:12

Mali leteći medvjedi na YouTube kanalu Zagreb filma

Na službenom YouTube kanalu Zagreb filma nalaze se epizode Malih letećih medvjeda. Svaka od njih ima ekološku temu i kod djece osvješćuje važnost zaštite okoliša. U povodu Dana planeta Zemlje pogledajte barem jednu. Potrebno je samo kliknuti na poveznicu  Mali leteći medvjedi.

Medijska pismenost

Autor: Marina Rubić, 16. 4. 2020. 00:40

Medijska pismenost _Što gledati

Na navedenoj stranici nalaze se preporuke za gledanje filmova, serija, crtića, igara, obrazovnih emisija i drugih edukativnih sadržaja.

Digitalni kutak - za učitelje

Autor: Marina Rubić, 16. 4. 2020. 00:30

Korisni digitalni sadržaji za učitelje nalaze se na poveznici https://old.skolskiportal.hr/kartice/digitalni-kutak/

Izvori informacija - za djecu

Autor: Marina Rubić, 16. 4. 2020. 00:16

Poveznica Izvori na internetu za djecu Knjižnica grada Zagreba dovest će vas, dragi učenici, do kvalitetnih i provjerenih informacija i znanja iz svih područja. Informirajte se na pravom mjestu!

e - lektira

Autor: Marina Rubić, 15. 4. 2020. 00:31

Na portalu eLektire dostupna su cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire i šire.

Pristup sadržajima je slobodan, a dostupan je učenicima i nastavnicima uz korištenje elektroničkoga identiteta AAI@EduHr, ali i svim zainteresiranim uz registraciju korisničkoga računa e-Lektire.

Klikom na link pristupite svojim elektroničkim knjigama i uživajte u čitanju.

e - lektira za osnovnu školu

Čitaj mi!

Autor: Marina Rubić, 8. 4. 2020. 16:08

Slika uz događaj

Autorica slikovnice Zapeli zajedno, Ida Marinić, predstavlja svoju slikovnicu i  slobodno ju dijeli za čitanje.

Riječ je o slikovnici koja uči djecu odnosima prema drugima, prema sebi i svijetu oko sebe, posebno u ovo vrijeme izolacije. Djeco i roditelji, uživajte u čitanju!

Priče na HRT - u

Autor: Marina Rubić, 8. 4. 2020. 00:52

Televizijske priče za djecu priznatih domaćihi stranih autora, koje nam u domove donosi HRT, možete pratiti slijedeći ovaj link: https://juhuhu.hrt.hr/gledaj/

Filmska bajka Anka

Autor: Marina Rubić, 8. 4. 2020. 00:36

Dani medijske pismenosti projekt je koji ima cilj osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti, osnažiti građane, posebice djecu i mlade za kritičko promišljanje medijskih sadržaja i pružiti podršku odgojiteljima i nastavnicima razvojem edukacijskih materijala za medijsko obrazovanje.

Jedna od njihovih preporuka za djecu i roditelje glasi: Pogledajte sa svojom djecom hrvatsku filmsku bajku Anka , redatelja i producenta Dejana Aćimovića, inspiriranu romanom Mate Lovraka Brazilijanka!

Film ‘Anka’ dostupan za besplatno gledanje online

Prelistaj besplatno dječje časopise

Autor: Marina Rubić, 8. 4. 2020. 00:23

Školska knjiga daruje svim učenicima besplatan pristup listalici s novim brojem Smiba i Modre laste .

Prelistajte Prvi izbor i Moj planet!

« Rujan 2020 »