Školski vrt

Zajedničkim aktivnostima učenika i djelatnika škole već niz godina provodi se Program uređenja školskog vrta. Glavni cilj mu je osposobljavanje učenika njegovanje i održavanje čiste i uredne okoline škole.

Na uređenju školskog vrta i brizi o bilju u zajedničkom radu surađuju učenici Ekološke grupe viših razreda s učiteljicom, ravnateljica škole, spremačice i školski domar.

Zadaci programa su usvajati znanja o uvjetima za rast i razvoj biljaka, razvijati ekološku svijest učenika, uočavati uvjetovanost biljnog i životinjskog svijeta, upoznavanje sa prirodnim karakteristikama okoline, te aktivno sudjelovanje u radnim aktivnostima.

Programom se realiziraju specifični ciljevi i zadaci svih odgojno- obrazovnih područja, vezani za sadržaje i aktivnosti pojedinih nastavnih predmeta i izvannastavne aktivnosti.

Neke od aktivnosti kojima se bavimo tijekom godine su prikupljanje, sadnja jednogodišnjeg i trajnog bilja, sadnja i njegovanje autohtonog  bilja, održavanje travnjaka, orezivanje stabala, ubiranje plodova i prerada (čime se bave učenici i učitelji školske učeničke zadruge Šestančica), praćenje i bilježenje procesa formiranja školskog vrta.

Ukupna površina školskog vrta iznosi oko 3000 m², od toga 1000 m² je obrađenog prostora, podijeljen je u nekoliko cjelina od kojih izdvajamo:

TRAVNJAK – zapadna strana školskog dvorišta

U travnjaku su zasađeni ukrasni  grmovi, ruže i kesten. U jednom dijelu travnjaka u podnožju starih čempresa su kamenjare sa sukulentima i trajnicama, Oko grmova sadimo sezonsko cvijeće (maćuhice, kadife, begonije ...)

ŠARENI CVIJETNJAK -  sjeverne strana škole

U svako godišnje doba izgleda drugačije. U njemu rastu maćuhice, tulipani, narcisi, salvije, ivančice, lavande ružmarin i drugo cvijeće.

STARI MASLINIK - sjeveroistočna strane školske zgrade

U njemu rastu masline stare više od 60 godina i smokve od kojih su ove godine u učeničkoj zadruzi spravljene marmelade.

LIVADA S MASLINAMA - južna strana školske zgrade

U središnjem dijelu raste osam mladih maslina. Tu rastu još i oleandri, bazge i  japanske trešnje.  Ispod prozora školske zgrade nalaze se ukrasni grmovi suručice, žuti jasmini i jorgovan.

VRT - zapad

U ovom dijelu vrta rastu oleandri i ruže.

U prednjem dijelu većinom je ljekovito bilje: kadulja, metvica, ružmarin, lavanda … Prošle godine taj dio vrta obogaćen je sadnicama kadulje, buhača, raznim ukrasnim grmovima i sezonskim cvijećem.

Radovi u školskom vrtu odvijaju se tijekom cijele školske godine. Na temelju postignutih rezultata planiraju se zadaci za realizaciju u idućoj školskoj godini.

Postavljanjem klupa za odmor školski vrt, osim za rad, postao je omiljeno mjesto boravka i druženja učenika. Boraveći u prostoru o kojem brinu i uređuju učenici se uče vrijednosti i važnosti svoga i tuđeg rada.

Pripremila: Zdenka Hrvoić, pedagog

« Siječanj 2021 »