I ove se školske godine u našoj školi, drugu godinu zaredom, provodio Projekt Moj Kutak – program rada s darovitim učenicima, financiran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Program je osmišljen s ciljem prepoznavanja, poticanja i razvoja potencijala darovitih učenika kroz različite oblike istraživačkog, kreativnog i iskustvenog učenja.
U provedbi programa sudjelovao je interdisciplinarni tim kojeg su činili učitelj geografije Mate Vučić, učitelj tehničke kulture i informatike Danijel Dodig, učiteljica biologije i kemije Ružica Radovčić, učiteljica engleskoga jezika Ana Marušić, pedagoginja Zdenka Hrvoić, knjižničarka Marina Rubić Tuđman te školski psiholog Luka Mustapić, ujedno voditelj tima i projekta.
Program je realiziran kroz radioničke susrete i edukativne izlete. Tijekom drugog polugodišta 9 darovitih učenika od 4. do 7. razreda sudjelovalo je u nizu aktivnosti kojima su razvijali svoje interese, sposobnosti i vještine. Radionički dio programa obuhvaćao je niz sadržaja usmjerenih na razvoj intelektualnih, kreativnih i praktičnih kompetencija učenika pa su tako na radionici šaha razvijali strateško razmišljanje, koncentraciju i vještine donošenja odluka, dok su se na radionici robotike upoznavali s osnovama programiranja i automatizacije te razvijali tehničke i digitalne vještine. Kreativno i literarno stvaralaštvo na materinskom i engleskom jeziku poticalo je maštu, izražavanje i kritičko promišljanje, a prirodoslovne radionice omogućile su učenicima istraživanje zanimljivih pojava kroz pokuse i iskustveno učenje. Učenici su također proučavali tornada i druge ekstremne prirodne fenomene, dok je radionica logičkih igara i problemskih zadataka doprinijela razvoju analitičkog mišljenja i kreativnog rješavanja problema.
Osim radionica u školi, u sklopu projekta organizirana su i dva edukativna izleta. Prvi izlet obuhvatio je posjet Geoparku Biokovo-Imotska jezera prilikom kojeg su učenici obišli Posjetiteljski centar „Akademik Josip Roglić“ u Župi. U suvremeno opremljenom centru imali su priliku upoznati prirodnu i geološku baštinu Parka prirode Biokovo, razgledati interaktivne multimedijalne sadržaje te saznati više o nastanku krških fenomena, bogatoj flori i fauni te značaju očuvanja prirodne baštine. Nakon toga posjetili su grad Imotski i njegove najpoznatije prirodne znamenitosti – Crveno i Modro jezero te utvrdu Topanu, gradski stadion Gospin dolac, središnji trg Matice hrvatske i crkvu sv. Franje.
Drugi izlet organiziran je u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu. Tijekom tog posjeta učenici su imali priliku upoznati rad znanstvenika i istraživača te iz prve ruke doživjeti bogatstvo i raznolikost Jadranskog mora. Razgledavali su zbirke biljnih i životinjskih vrsta, upoznali planktonske organizme i njihovu ulogu u morskim ekosustavima, proučavali problem mikroplastike i njezin utjecaj na okoliš i dr. Sudjelovali su u demonstracijama histoloških analiza, promatrali preparate pod mikroskopom te se upoznali sa specijaliziranom ronilačkom i istraživačkom opremom koja se koristi u istraživanju podmorja. Posjet im je pružio jedinstven uvid u suvremene znanstvene metode, istraživački rad i važnost očuvanja morskih ekosustava.
Provedbom ovog projekta ostvaren je njegov temeljni cilj – obogaćivanje odgojno-obrazovnog procesa sadržajima koji nadilaze redoviti nastavni program te stvaranje poticajnog okruženja za razvoj darovitosti, kreativnosti i istraživačkog duha. Učenici su imali priliku produbiti svoja znanja, razvijati interese i talente te stjecati iskustva koja će im koristiti u daljnjem obrazovanju i osobnom razvoju. Svakako se nadamo nastavku ovakvih projekata i u budućnosti kako bismo i dalje uspješno podržavali razvoj potencijala naših učenika.















