Radionice u povodu Mjeseca borbe protiv ovisnosti

Autor: Marina Rubić, 19. 12. 2023.

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se svake godine u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca, s ciljem osvješćivanja šire javnosti na problematiku zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, kao i poticanja zdravih životnih navika te razvijanja strategija za uspješno odupiranje ovisničkom ponašanju.

Tako su se i u našoj školi tijekom posljednjih mjesec dana s učenicima provodile aktivnosti kojima je obilježena spomenuta manifestacija. Učenici 7. i 8. razreda su, kroz ciklus radionica vođenih od strane socijalne pedagoginje i školskog psihologa, (predavanja, kvizovi, igranje uloga, grupne diskusije) upoznati sa štetnim djelovanjima sredstava ovisnosti, kratkoročnim i dugoročnim posljedicama na fizičko i mentalno zdravlje te opasnostima koje ovisnička ponašanja sa sobom nose. Također, s učenicima je rađeno na vještinama odupiranja vršnjačkim pritiscima, samostalnom donošenju odluka, načinima kako reći "ne" i zauzeti vlastiti stav, kako pomoći i kome se obratiti u slučajevima ovisnosti i dr. Pored toga, razrednici su sa svojim razredima također obilježili ovaj događaj na satima razrednog odjela.

Vjerujemo da je učenicima prenesena jedna od glavnih poruka ovog događaja, a to je da se ovisnost ne isplati i da je bez nje život bolji i ljepši.

Romana Topić, stručna suradnica socijalna pedagoginja

Luka Mustapić, stručni suradnik psiholog

« Srpanj 2024 »